ראשי מאמרים דלקת אוזן חיצונית (Otitis externa)

דלקת אוזן חיצונית (Otitis externa)

דלקת אוזן חיצונית

מדובר בדלקת של העור והריריות בתוך תעלת השמע. כ-20% מהכלבים סובלים מדלקת אוזניים ו-6% מהחתולים. לדלקות אוזניים סיבות שונות, ואי הצלחת הטיפול נובע בד"כ מחוסר אבחון הסיבה הראשונית שגרמה לדלקת.

מבנה האוזן החיצונית – אפרכסת, תעלת השמע ועור התוף

האפרכסת, דמוית משפך, קולטת את גלי הקול ומעבירה אותם דרך תעלת השמע אל עור התוף. האפרכסת מכוסה משני צדדיה בעור. צידה החיצוני שעיר יותר והפנימי דליל בשיער.
תעלת השמע מובילה מהאפרכסת ועד עור התוף. רוחבה משתנה בהתאם לגזע וגיל הכלב, ואורכה כ- 2 ס"מ.
עור התוף, או התופית, הוא קרום דק המתוח לרוחב תעלת השמע, תפקידו העברת הקול אל האוזן התיכונה ועצמות ושמע.

מהלך המחלה

התחלתה בדלקת אוזן חריפה, מאוד כואבת, מלווה באדמומיות העור בצד הפנימי של האפרכסת, בנפנופי ראש עצבניים ובתגובת כאב למגע באוזן. דלקת כרונית של האוזן מתאפיינת פחות בכאב, מהלכה ארוך וניתן לראות הפרשות מוגלתיות צהבהבות ירוקות או חומות כתומות יוצאת מהאוזן. לרב הדבר ילווה בריח חריף ובהטיית הראש לצד האוזן החולה.
במקביל בתוך תעלת השמע יש שגשוג של תאים ובשל כך התעבות של העור בצידה הפנימי של האפרכסת, דבר המביא להצרות עד כדי סתימה מלאה של תעלת השמע.

הגורמים לדלקת אוזן חיצונית

בעבר נהוג היה לחשוב שהגורמים הראשוניים לדלקות אוזניים הם חיידקים וטפילים שונים. היום יודעים שהדלקת היא בד"כ משנית לגורמים חיצוניים וחיידקים הם רק בעיה משנית. הגורמים הנפוצים ביותר הנם:

 • דלקת אוזניים אלרגית
 • קרדיות או טפילי אוזניים
 • גופים זרים באוזן (שיבולת שועל, עשבים, שיער עודף, שעווה עודפת)
 • עודף לחות באוזן והעדר אוורור (כלבים ששוחים הרבה, כלבים עם אוזניים שמוטות)
 • רגישות למזון
 • גידולים בתעלת השמע
 • בעיות במערכת החיסון
  - דלקת אוזניים אלרגית (או אטופית): בר"כ משנית לדלקת עור אלרגית. 55% מכלל הכלבים הסובלים מדלקות אוזניים. אצל 3% מהכלבים דלקת האוזן היא הביטוי היחיד לאלרגיה. הדלקת מתפתחת יחד עם הופעת גרוד במקומות אחרים הגוף, ואז לרב הדלקת מופיעה בשתי האוזניים.
  - טפילי אוזניים: נפוץ יותר אצל חתולים מאשר בכלבים. הטפילים גורמים גרוי ממושך באוזן אשר בעקבותיו מתחפתח זיהום כרוני של חיידקים או פטריות. לא ניתן לרפא את הדלקת באוזן ללא סילוק מלא של הטפילים.
  - גופים זרים: בעיקר שיבולת שועל, קוצים וחתיכות עשב. במקרה זה הדלקת חריפה מאוד ולרב תופיע רק באוזן אחת. גם במקרה זה לא ניתן לרפא את הדלקת ללא סילוק הגורם הראשוני.

הטיפול בדלקת אוזניים כרונית

הצלחת הטיפול בדלקת אוזניים כרונית תלויה ב- 4 עקרונות:

 1. אבחון הבעיה הראשונית שגרמה לדלקת הכרונית.
 2. זיהוי נכון של החיידקים, הפטריות, הטפילים או הגופים הזרים באוזן.
 3. שטיפת אוזניים – ניקוי יסודי של האוזן מכל ההפרשות והלכלוך.
 4. המשך טיפול ע"י הבעלים בבית.

שטיפת אוזניים

נעשית תמיד בהרגעה עמוקה או בהרדמה כללית, על מנת לחסוך לכלב או לחתול את אי הנוחות שבתהליך, ובאותה עת גם למנוע סכנה של פגיעה נוספת באוזן עקב תנועת ראש לא צפויה. במהלך השטיפה מוחדרת לאוזן תמיסה חמימה שתפקידה להמיס את כל ההפרשות ולאפשר את שטיפתן החוצה בזרם של מים פיזיולוגיים. רק לאחר שטיפת אוזניים יסודית ניתן להשתמש בטיפות או במשחת אוזניים. לרב, בתוספת לטיפול בטיפות או במשחה יש לתת גם כדורים שונים לטיפול בדלקת כמו אנטיביוטיקה או תרופות אנטי דלקתיות ואנטי אלרגיות. תמיד לאחר שטיפת אוזניים יש להגיע לביקורת בטווח של שבועיים שלושה.

לחצו ליצירת קשר

מעוניינים ליצור איתנו קשר? מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם האפשרי