ראשי מאמרים טיפוח כללי בחיות המחמד

טיפוח כללי בחיות המחמד

טיפוח כללי בחיות המחמד

אנו אוהבים לפנק את חיות המחמד שלנו ונהנים לטפח אותם. לעתים... יתר על המידה. אז מה מומלץ ומה פחות? הכל במאמר הבא

מקלחת

כלבים אינם ממש זקוקים למקלחת. מומלץ להימנע מלקלח אותם לעתים קרובות שכן, הרחצה פוגעת בשומניות העור ובהגנה הטבעית שקיימת בעורם של הכלבים והחתולים*. חתולים, להבדיל מכלבים, מנקים את עצמם בצורה יסודית כחלק מטקס קבוע המתבצע באופן יום יומי.

בחירת שמפו

אם כבר הגענו למצב שאנו צריכים לקלח את הכלב/ את החתול שלנו, עשו זאת בצורה בטוחה. הכינו מראש מגבת לידכם, סגרו את הדלת ובדקו את טמפרטורת המים על ידי זרם דק על פרק כף היד. (כמו שמקלחים תינוק, הטמפרטורה צריכה להיות נעימה. לא חם מדי ולא קר מדי.) יש לבחור בשמפו של חברה מוכרת וידועה ובחרו שמפו בהתאם לסוג חיית המחמד וגילה (שמפו לחתול/כלב, שמפו לגור/ בוגר...) ייבשו היטב את גוף החיה והימנעו מלייבש במייבש שיער שכן הטמפרטורה הגבוהה עשוייה לגרום לכוויות.

בחירת מברשת מתאימה

מברשות שונות קיימות בשוק. לסוגי פרוות שונים, סוגי מברשות שונים. ישנם גם הבדלים באיכויות ובמחיר. לפרוות קצרות, (בוקסר, פינצ'ר, פג..) מומלץ להשתמש במברשת "פרמינייטור" או במברשת גומי לפרווה קצרה. לפרווה ארוכה מסולסלת/חלקה, (פודל, קוקר ספנייל, פומרניין) השתמשו במרשת עם זיזים ארוכים כגון מברשת "סיכות". מברשת זו יעילה ביותר וגם מחירה זול. אך יש להשתמש בה בעדינות ולא ללחוץ על העור. במידה וקיימים קשרים, במיוחד באזור האוזניים והפנים, מומלץ להגיע לספר שיתיר את הקשרים בצורה בטוחה ויעילה.

לפרווה כפולה (סמוייד, האסקי...) מומלץ להשתמש במברשת ייחודית לפרווה כפולה. "מגרפה" או מברשת "שתי שורות", בדרך כלל יתאימו להברשה זו. צפו לכמויות פרווה גדולות במיוחד...     

ישנן עוד סוגי מברשות, להתרת קשרים ועוד.. אך יש להתייעץ לפני השימוש עם צוות בית החולים, שכן, הברשה לא נכונה עלולה גם להכאיב ולפצוע. את כל סוגי המברשות ניתן להשיג בדלפק בית החולים הוטרינרי.

בדיקת אוזניים

בזמן מקלחת, או סתם תוך כדי פינוק, הסתכלו מדי פעם על אוזני הכלב/ החתול שלכם.

האוזן צריכה להיות נקייה, ללא פצעים, כתמים או לכלוך. גם קרציות מאוד אוהבות "להתלבש" על פנים האוזן. אם הכלב/ החתול מגרד את האוזן לעתים קרובות, בדקו איך האוזן נראית. אם הצטברה שם שכבה בצבע חום- שחור והריח אינו מזהיר... כנראה שיש דלקת/ אקריות באוזניים. במקרה כזה, יש להגיע לוטרינר. ישנן גם תמיסות שונות לניקוי האוזניים באמצעות מעט חומר ופיסת צמר גפן. (ניתן להשיג גם כן אצל הוטרינר)

בדיקת כפות רגליים

בדומה לאוזניים, גם בין האצבעות, ישנה נטייה של קרציות להיתפס באזורים חבויים וחמימים אלו. בדקו מדי פעם וגם הסתכלו על אורך הציפורניים של חיית המחמד שלכם. לעתים, חתולי בית שאינם מקבלים מספיק שטח גירוד ראוי (בול עץ או סתם משטח גירוד) מגדלים ציפורניים כה ארוכות עד שמגיעות לכרית כף הרגל ופוצעות אותה. כנ"ל לגבי כלבים שאינם מתרוצצים בחוץ הרבה. הציפורניים גדלות ומפריעות ממש להליכה תקינה. אם הכלב משמיע קולות "נקישה" על הרצפה בזמן הליכה- כנראה שהציפורניים ארוכות מדי. ניתן לגזור ציפורניים גם בבית, אך קודם לכן, קבלו מהוטרינר או מהספר שלכם, הדרכה מסודרת.

בדיקת פה הכלב/ החתול

צחצוח שיניים יום יומי, בדומה לנו, בני האדם, יכול למנוע סיבוכים שונים בחלל הפה. אך לא תמיד אנו מקפידים על כך ובזמן נשיקה, אנו מגלים שפה הכלב/ החתול מריח רע...

עשו לכם שגרה- בכל פעם שאתם מגיעים עם הכלב/ החתול לחיסון, בקשו גם בדיקה של חלל הפה. (בבית החולים בדיקה זו נעשית כשגרה בכל הגעה לחיסון) במידה והשיניים נראות רקובות ויש סכנה של שן רופפת, תקבלו המלצה לטיפול שיניים.

לחצו ליצירת קשר

מעוניינים ליצור איתנו קשר? מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם האפשרי