ראשי מאמרים שיניי ידידינו הטובים

שיניי ידידינו הטובים

למעלה חניכיים בריאות, למטה אבנית

כלבים וחתולים נולדים ללא שיניים, אלה בוקעות בסביבות גיל 4-3 שבועות, כשיני חלב. בגיל 4-3 חודשים מפנות שיני החלב את מקומן לשיניים הקבועות, אשר ממשיכות לבקוע עד גיל 10-7 חודשים, תלוי בגזע החיה ובגודלה.

כמו בבני האדם השיניים מתחלקות לניבים, חותכות, טוחנות ומלתעות הממוקמות בלסת העליונה והתחתונה.

הניבים והחותכות הן שיניים בעלי שורש אחד, בעוד שהטוחנות והמלתעות יכולות להיות בעלות שניים או שלושה שורשים.

שורש השן וכותרת השן מכילים את מוך השן, המורכב מכלי דם ומעצבים אשר שומרים על חיוניות השן. ללא מוך השן – השן תמות, וזאת הסיבה שכדאי לבדוק ולעקוב אחר מצב השיניים ולפנות לבדיקה ברגע שמגלים אצל בעל החיים שיניים שבורות, סדוקות או בעלות צבע שונה.

לכל שן ישנו מיקום מוגדר בחלל הפה, היוצר יחס נכון בין שן לשן ובין שתי הלסתות. יחס זה מאפשר מנשך-סגר בריא. מנשך בריא-תקין מאפשר תפקוד נכון בתפיסת המזון, בלעיסתו במשחק וכו'. בעיות במנשך עלולות לגרום לכאב ולהוביל להתנהגות אגרסיבית של בעל החיים. מומלץ לכן, לעקוב אחר מצב המנשך כבר מהגיל הצעיר ולטפל מיידית בכל בעיה המתעוררת, שכן על פי רוב מנשך שאינו תקין לא יתרפא מאליו. 

מחלת החניכיים

האם כלבכם או חתולכם הפסיק לאכול לאחרונה? האם מגלה כאב בזמן האכילה? אם כן, ייתכן והוא או היא סובלים מבעייה אשר מקורה בחלל הפה.

ייתכן ומקור הבעייה הינו מחלת החניכיים. מחלה זו הינה אחת המחלות הנפוצות ביותר בקרב כלבים וחתולים ולמעשה כ 70%-80% מכלבים וחתולים עד גיל 3 יסבלו משלב כל שהוא של מחלה זו. המענה הטוב ביותר למחלה הינו הטיפול המונע!

השלב הראשון של מחלת החניכיים הינו דלקת חניכיים. בשלב הדלקת ניתן להחזיר את המצב לקדמותו אך כאשר זו מתקדמת למחלת חניכיים הטיפול  במחלה קשה יותר.

מחלת חניכיים תוקפת ופוגעת במרכיבי מנגנון תמיכת השן בפה כלאמר פגיעה ברצועה המחזיקה את השן בתוך עצם הלסת, פגיעה בעצם הסובבת, בחניכיים ובצמנטום - השכבה העוטפת את שורש השן. ממחקרים שנערכו בתחום עולה, כי מחלת החניכיים נגרמת עקב נוכחות  חיידקים  בשכבת הרובד שעל גבי כותרות השיניים בד בבד עם תגובת הגוף לפעילות חיידקים אלו. כאשר שכבת הרובד מצטברת הופכת זו לאבן שן.

ניתן למנוע את תחילת התהליך ואף את התפתחותו על ידי הורדה מתמדת של שכבת הרובד, שמירה על היגיינת חלל הפה  ע"י טיפול ביתי  וטיפול  מקצועי במרפאה ,בדיוק כפי שקורה אצלינו ,בני האדם.

היגיינת חלל הפה

ניתן לשמר את היגיינת חלל הפה ע"י הברשת שיניים יומית באמצעות מברשת שיניים בעלת סיבים רכים. כדאי לצחצח בתנועות סיבוביות כך שסיבי המברשת יחדרו בזווית של 45 מעלות מתחת לחניכיים, באזור מפגש כותרת השן וקצה החניכיים.

טיפול חניכיים מקצועי

טיפול מקצועי להסרת אבן השן נערך בהרדמה מלאה וכרוך בשימוש במכשיר אולטרה-סוני. במהלך הטיפול נעזרים גם בכלים ידניים המאפשרים ניקוי יסודי של השן. בזמן הטיפול נערכת בדיקה מקיפה של חלל הפה, שמטרתה לזהות שינויים ברקמות חלל הפה ובשיניים, העשויים להעיד על בעיות. לאחר סיום הסרת האבן מלטשים את השיניים בעזרת מכשיר ומשחה מיוחדים שתפקידם להחליק מחדש את פני כותרות השיניים על מנת למנוע משכבת הרובד להצטבר מחדש בקלות.

בעיות נוספות שניתן לזהות בעת ביקור במרפאה הן שיניים שבורות או שחוקות כתוצאה ממשחק או אכילת אבנים ועצמות. כיום ניתן לטפל במקרים אלה באמצעות טיפולי שורש ולא רק ע"י עקירת השן השבורה.

לסיכום

טיפול ביתי נכון ,צחצוח יומי וביקורים אצל הרופא כדרך קבע יעזרו לשמור על בריאות חלל הפה וייקנו איכות חיים טובה יותר לידידינו הטובים!

הכותבת: ד"ר חני רצקין DVM, FAVD

לחצו ליצירת קשר

מעוניינים ליצור איתנו קשר? מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם האפשרי